Miejska Biblioteka Publiczna

w Piekarach Śląskich

book
book

Antyk w malarstwie XV-XXI wiek [Książka mówiona]

Autor: Fabiani, Bożena




Bożena Fabiani sięga do tradycji mitologicznej w europejskiej sztuce nowożytnej. Przybliża dorobek kultury klasycznej na przykładach malarstwa, a niekiedy także rzeźby. Pokazuje trwałość tradycji, ciągłość wątków, które trafiły do sztuki głównie w okresie renesansu i zadomowiły się w niej na kilka następnych wieków. Wszystko po to, by ocalić choć cząstkę światowego

dorobku malarstwa - bez znajomości mitologii nie można bowiem zrozumieć tysięcy obrazów wchodzących w skład kanonu sztuki europejskiej. Jak pisze autorka: "Wyobraźnię Greków i Rzymian zaludniały tłumy najrozmaitszych duchów - dobrych i złych - bóstw, bogów, półbogów, nimf, a wszystkie te istoty były w przekonaniu większości ówczesnych realne i należało żyć z nimi w zgodzie.

Mitologia, przekazywana przez wieki z pokolenia na pokolenie, stała się żywą częścią religii i egzystencji tych ludzi. Kiedy dziś bierzemy do ręki mity greckie i rzymskie, traktujemy je jak każdy inny wyraz literatury pięknej, a naukowiec dodatkowo widzi w nich źródło historyczne. Ale dla starożytnych Greków i Rzymian opowieści o bogach zawarte w tych dziełach były czymś więcej niż literaturą, stanowiły w pewnym sensie wyznanie wiary. Poznawali je już jako dzieci podczas wysłuchiwania opowieści - Homera i innych autorów recytowano przecież na placach - a także podczas świątynnych uroczystości, które były ważną częścią ich religii".

Autorka omawia te mity, którymi malarze inspirowali się chętnie i często, takie jak opowieść o Pigmalionie, królu Cypru, i jego ukochanej Galatei. Niekiedy także sięga do tych mniej znanych opowieści, do których możemy zaliczyć historię pięknej królewny Atalanty, która wzbraniała się przed zamążpójściem, a dla konkurentów do swej ręki wymyśliła okrutne zawody.

Zobacz pełny opis
Odpowiedzialność:Bożena Fabiani.
Seria:Audioteka PWN
Hasła:Kultura klasyczna
Malarstwo europejskie
Mitologia grecka
Mitologia rzymska
Rzeźba europejska
Sztuka starożytna
Tematy i motywy
Capri (Włochy ; wyspa)
Pompeje (Włochy)
Opracowanie
Przewodnik turystyczny
Adres wydawniczy:Warszawa : Wydawnictwo Naukowe PWN, copyright 2017.
Nośnik: Jednostronna płyta CD-ROM.
Ilość płyt: 1
Czas odtwarzania: 506 min.
Forma gatunek:Audiobooki. Poradniki i przewodniki. Publikacje popularnonaukowe.
Dziedzina:Historia
Kultura i sztuka
Podróże i turystyka
Zakres czasowy:1401-2016 r.
Powstanie dzieła:2017 r.
Wykonawcy:Czyta Bożena Fabiani.
Wymagania systemowe:Nagranie w formacie mp3.
Dźwięk:Mp3.
Skocz do:Inne pozycje tego autora w zbiorach biblioteki
Dodaj recenzje, komentarz

Sprawdź dostępność, zarezerwuj (zamów):

(kliknij w nazwę placówki - więcej informacji)

Filia nr 6
ul. Partyzantów 2

Sygnatura: K.
Numer inw.: 1568
Dostępność: wypożyczana na 30 dni

schowek

BC
ul. Kalwaryjska 62d

Sygnatura: K.
Numer inw.: 622
Dostępność: wypożyczana na 30 dni

schowek


Inne pozycje tego autora w zbiorach biblioteki:

bookbookbookbookbookbook


Dodaj komentarz do pozycji:

Swoją opinię można wyrazić po uprzednim zalogowaniu.