Miejska Biblioteka Publiczna

w Piekarach Śląskich

book
book

Żołnierze Hitlera : Wehrmacht na frontach II wojny światowej

Tytuł oryginalny:

Autor: Fritz, Stephen G.




Książka ta - powstała z żołnierskich wspomnień, dzienników i listów - stanowi intrygujące studium szczegółowo przedstawiające codzienne życie typowego niemieckiego żołnierza frontowego z czasów drugiej wojny światowej. Nie brak w niej drastycznych opisów realiów pola walki, zwłaszcza na froncie wschodnim, gdzie walczyła większość frontowców Wehrmachtu. Autor analizuje przyczyny nadzwyczajnej

sprawności bojowej niemieckiego żołnierza. Zwraca uwagę, że u jej podłoża leżało specyficzne poczucie więzi z towarzyszami broni, odziedziczone z tradycji wojska pruskiego. Przedstawia także zgubny wpływ nazistowskiej propagandy na nastawienie wojsk niemieckich wobec ludności podbitych krajów.
Wszystkich czytelników zainteresowanych historią militarną z pewnoscią zaintryguje podjęta przez autora ambitna próba nadania postaci frontowca - służącego w armii kraju, który rozpętał drugą wojnę światową, by ostatecznie ponieść w niej klęskę - ludzkich cech: dostrzeżenia jego obaw i niepokojów, pragnień i tęsknot, gigantycznych trudów, które znosił na co dzień, oraz lęku wynikającego z nieustannej konfrontacji z widmem śmierci.

Zobacz pełny opis
Odpowiedzialność:Stephen G. Fritz ; [tłumaczenie: Grzegorz Siwek].
Seria:Świadkowie: zapomniane głosy
Hasła:II wojna światowa (1939-1945)
Wojsko
Niemcy
Adres wydawniczy:Warszawa : Wydawnictwo RM, 2013.
Opis fizyczny:IX, [1], 333, [1] strona ; 21 cm.
Uwagi:Bibliografia na stronach [309]-333.
Forma gatunek:Książki. Publikacje naukowe.
Dziedzina:Historia
Bezpieczeństwo i wojskowość
Twórcy:Siwek, Grzegorz. Tłumaczenie

Skocz do:Dodaj recenzje, komentarz

Sprawdź dostępność, zarezerwuj (zamów):

(kliknij w nazwę placówki - więcej informacji)

Filia nr 6
ul. Partyzantów 2

Sygnatura: 94(100)"1939/1945"
Numer inw.: 55643
Dostępność: wypożyczana na 30 dni

Wypożyczona przez: 002689
do dnia: 2025-09-15
schowekrezerwuj
więcejrezerwuj

Dodaj komentarz do pozycji:

Swoją opinię można wyrazić po uprzednim zalogowaniu.